Chyba w każdym domu przed drzwiami wejściowymi leży wycieraczka. Jest to obiekt, który zna każdy z nas i bez którego życie osoby odpowiedzialnej w domu za sprzątanie byłoby o wiele trudniejsze. Rozglądając się po sklepach czy też w Internecie za nową wycieraczką, możemy zauważyć, że są ich różne rodzaje – zrobione z różnych materiałów. Czy to tylko kwestia estetyczna, czy może ma z tym coś wspólnego funkcjonalność wycieraczki?
Rodzaje wycieraczek
Wycieraczki drzwiowe do użytku domowego można na ogół podzielić na te do użytku wewnętrznego, jak i te do użytku zewnętrznego. Jak sama nazwa wskazuje, kładzie się je albo przed drzwiami wejściowymi do budynku lub też już w środku domu — najczęściej w przedpokoju lub korytarzu, do którego wchodzi się prosto z zewnątrz.
Te dwa typy różnią się przede wszystkim materiałami wykorzystywanymi do ich produkcji. Wycieraczki zewnętrzne muszą być bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie mogą niszczyć się pod wpływem obfitych opadów deszczu czy śniegu. Materiały używane na maty wewnętrzne nie muszą być tak wytrzymałe, ale ze względu na to, że chronią resztę domu przed roznoszeniem brudu na podeszwach, często mają gumowany spód, aby ewentualna woda zebrana z butów nie rozpływała się po podłodze.
Jakie materiały używane są na wycieraczki?
W zależności od tego, czy wycieraczka ma się znajdować na zewnątrz, czy wewnątrz budynku, warto rozważyć różne materiały. Na polu najlepiej sprawdzają się materiały dość twarde i szorstkie. Na przykład wycieraczki kokosowe zewnętrzne świetnie spełnią swoją funkcję. W tego typu matach często spotykane są również elementy gumowe, a nawet metalowe, które pomagają zeskrobać z butów największy brud.
Do wewnątrz najpopularniejsze są z kolei materiały dywanowe, choć zwykle mają one podwyższoną sztywność. Często spotyka się też maty sznurkowe, plecione na płasko oraz jutowe. Chętnie kupowane są też wycieraczki gumowe lub z perforowaną kratą.