Trądzik różowaty to choroba skóry, której niestety nie da się całkowicie wyleczyć, ale można ograniczyć postęp choroby, a wystarczy stosować:
- odpowiednie preparaty miejscowe,
- leki doustne,
- zabieg chirurgiczne albo laserowe.
Dzięki temu można ochronić się przed pojawianiem się kolejnych zmian na skórze twarzy. Bardzo ważne jest udanie się na wizytę, a potem bycie pod stałą opieką, dobrego dermatologa, który będzie mógł zdiagnozować chorobę, ale też zastosować odpowiednie leczenie. Samodzielne stosowanie preparatów czy zabiegów upiększających może tylko przynieść negatywne skutki, ponieważ nie zawsze są wskazane dane zabiegi, np. pielęgnowanie skóry za pomocą tarcia czy uciskania.
Czytaj tez: Czy kolagen pomoże na trądzik różowaty?
Na czym polega miejscowe leczenie trądziku różowatego?
Trądzik różowaty leczenie miejscowe polega na zastosowaniu odpowiednich kremów lub żeli, które mają na celu usunąć zmiany zapalne, a więc grudki i krostki. Czasami może być konieczne zastosowanie miejscowo odpowiednich antybiotyków, np.:
- metronidazolu 0,75% i 1% w postaci żelu lub kremu;
- kwasu azelainowego;
- 10% sulfacetamidu sodowego z 5% siarką;
- nadtleneku benzoilu.
Poza tym możliwe jest zastosowanie leczenia ogólnego, a ma ono na celu eliminowanie czynników, które nasilają objawy choroby. Jest to m.in. zwalczanie niedokwaśności soku żołądkowego, leczenie zaburzeń hormonalnych albo leczenie Helicobacter pylori. Jeśli na twarzy są grudki i krosty to można zastosować leczenie antybiotykami tetracyklinowy, czyli tetracykliną, limecykliną oraz doksycykliną. Natomiast jeżeli pacjent nie może być leczony tetracyklinami, to stosuje się makrolidy, czyli erytromycynę, azytromycynę, klarytromycynę. Czasami może być konieczna terapia retinoidami, ale wiąże się to z wieloma działaniami niepożądanymi, jak np. wypadanie włosów czy krwawienie z nosa.
Podsumowanie
Do tego można zastosować trądzik różowaty leczenie chirurgiczne, które jest bardzo rzadko wybierane. Jeśli są to duże zmiany, np. skóry nosa, czyli pojawiła się rhinophyma, to takie zmiany skórne usuwa się nożem chirurgicznym albo laserem. Niektórzy decydują się również na IPL, czyli impulsywną terapię świetlną, dzięki której rumień na skórze będzie mniej widoczny już po pięciu tygodniach od zabiegu. Jest to delikatna, szybka i mało bolesna metoda.