Sprawdzone sposoby na niemarnowanie żywności – domowe zero waste

Statystyki wskazują, że przeciętny mieszkaniec Polski rocznie marnuje nawet kilkadziesiąt kilogramów żywności. Zapewne zdarzyło Ci się kiedyś wyrzucić zapomniany jogurt, którego termin przydatności do spożycia minął, albo też przygotowany kilka dni wcześniej posiłek nieopatrznie zaległ gdzieś z tyłu lodówki i już nie nadaje się do jedzenia. Jak zapobiegać marnowaniu żywności? W jaki sposób wpisać się w ideę domowego zero waste pod kątem pożywienia?

Przemyślane zakupy to podstawa

Kupowanie żywności w odpowiednich ilościach wydaje się najrozsądniejszym sposobem na jej niemarnowanie. Jednak już przejście do realizacji tego założenia bywa kłopotliwe. Dlatego bardzo ważne jest dobre planowanie:

  • rób plan posiłków, zarówno głównych, jak i przekąsek,
  • przed zakupami przygotuj listę niezbędnych produktów,
  • do sklepu nie chodź, będąc głodnym czy spragnionym, unikniesz impulsywnych decyzji,
  • wybierając produkty w sklepie, weryfikuj ich datę przydatności do spożycia,
  • nie kupuj czegoś tylko dlatego, że jest w promocji.

Ważne jest również właściwe przechowywanie jedzenia, aby nie ulegało szybszemu zepsuciu. Warto mieć świadomość, że poszczególne półki i szuflady w lodówce są dobre na konkretne produkty, a wybrane owoce czy warzywa jak pomidory lub banany lepiej przechowywać w temperaturze pokojowej.

Terminy przydatności do spożycia i dobra organizacja

Czas, przez jaki określony produkt nadaje się do jedzenia, jest zależny od wielu czynników. Dobrze mieć świadomość, że żywność z terminem „najlepiej spożyć przed” może być nadal dobra po upłynięciu wskazanej daty i wcale nie trzeba jej utylizować. Zadbaj o to, by produkty, które posiadasz w lodówce czy szafkach były poukładane w taki sposób, że najpierw sięgniesz po te z najkrótszą datą. Pamiętaj również, aby nie otwierać nowego opakowania, jeżeli w poprzednim jeszcze znajduje się jedzenie nadające się do spożycia.

Rozszerz swoje kulinarne horyzonty

W czasach, gdy sklepowe półki często świeciły pustkami, niemal każdy potrafił przygotowywać potrawy z nawet dość nietypowych produktów. Dlatego, teraz gdy w lodówce czy spiżarni zostają produkty z krótkim terminem przydatności do użycia, także warto najpierw zaimprowizować, zanim wybierzesz się na zakupy. Niemal każdy rodzaj żywności ma więcej niż jedno zastosowanie, a obróbka termiczna może sprawić, że przez dłuższy czas nada się do spożycia.

Możesz na przykład makaron, ryż czy ziemniaki z poprzedniego dnia dodać do zupy albo stworzyć jednogarnkowe danie z dodatkiem pomidorów, warzyw. Sery różnego rodzaju będą świetnym składnikiem zapiekanek, klusek. Owoce czy warzywa, które zaczynają więdnąć, przerób na zdrowy sok, shake albo surówkę. Nadmiar pieczywa zamieni się w chrupiące grzanki, do których możesz dodać ziół czy oliwy, by nabrały wyjątkowego aromatu. Jeżeli brakuje Ci pomysłów, mnóstwo inspiracji znajdziesz wśród innych propagatorów zero waste.

Co jeszcze można zrobić, by nie marnować jedzenia?

Sposobów na to, jak ograniczyć marnowanie żywności jest wiele. Warto znać je wszystkie i próbować stosować, bo nie tylko są korzystne dla środowiska, ale także budżetu. Dowiedz się więcej o domowym zero waste, czyli jak oduczyć się marnowania jedzenia? Dzięki artykułowi poznasz kolejne praktyczne wskazówki, które bez trudu wcielisz w życie.

Dbanie o środowisko i wydatki poprzez zrównoważone gospodarowanie żywnością jest najlepszym rozwiązaniem w zakresie domowego zero waste. Warto przy okazji zacząć stosować podobne praktyki w innych dziedzinach życia, by mieć jeszcze bardziej ekologiczną postawę, a przy okazji móc zaoszczędzić.