Spawanie metodą mag – o czym mowa w praktyce?

Spawanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na łączenie ze sobą metali, a także ich stopów. Pozwala ono na stworzenie trwałego połączenia, które jest odporne na różne warunki atmosferyczne, czy też obciążenia. Jednym ze stosowanych sposobów jest spawanie metodą mag. Na czym ono polega i kto je wykonuje?

Czym jest spawanie metodą mag?

Proces taki jak spawanie metodą mag to jedna z wielu metod spawania, która polega na spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych. Jako gazy aktywne najczęściej stosuje się dwutlenek węgla bądź mieszaninę dwutlenku węgla oraz argonu. Ten typ spawania wykorzystywany jest podczas spawania automatycznego czy też półautomatycznego.

Spawanie metodą mag oferuje między innymi przedsiębiorstwo Patmar Engineering & Consulting. Jest to jeden ze sposobów spawania, który jest wykorzystywany przez tę firmę w celu zapewnienia swoim klientom konstrukcji spawanych, które będą możliwie jak najwyższej jakości i okażą się trwałe oraz wytrzymałe.

Zalety i wady spalania metodą mag

Podobnie jak w wypadku wszystkich metod spawanie metodą mag również ma swoje wady oraz zalety. Do zalet trzeba zaliczyć przede wszystkim bardzo dobrą jakość spoin, które powstają w wyniku spawania. Oprócz tego jest to metoda bardzo wydajna. Do tego należy dodać, iż świetnie nadaje się ona do zrobotyzowania, dzięki czemu można liczyć na nie tylko efektywność pracy, ale też na to, że spawy będą powtarzalne i praktycznie bezbłędne za każdym razem.

Metoda ta ma również swoje wady. Do nich należy doliczyć między innymi to, iż wykorzystanie dwutlenku węgla sprawia, iż występuje spory rozprysk metalu. Dodatkowo w razie wykorzystywania tej metody na otwartej przestrzeni konieczne jest zastosowanie osłon przed wiatrem. Jeśli ta metoda wykorzystywana jest w razie spawania ręcznego do wad należy zaliczyć również to, iż w takim wypadku jakość połączenia jest bardzo mocno uzależniona od tego jakimi zdolnościami manualnymi dysponuje spawacz.