Propan – jakie ma właściwości?

Osoby będące na etapie budowy lub remontu domu, które poszukują metody ogrzewania swojego budynku, coraz częściej rezygnują z paliw stałych na rzecz płynnych lub gazowych. Dużą popularnością cieszą się obecnie kotły na gaz ziemny. Jednak nie we wszystkich miejscach istnieje możliwość podpięcia instalacji grzewczej do gazociągu. Wówczas alternatywą jest wykorzystanie gazu płynnego. Najczęściej w tym celu stosuje się propan. Dlaczego i jakie ma właściwości? Podpowiadamy.

Czym jest propan i jakie ma właściwości?

Propan to bezbarwny i bezwonny gaz, który ma większą gęstość od powietrza. Dodatkowo jest stosunkowo mało reaktywny, a w podwyższonej temperaturze ulega reakcji spalania. Choć nie jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii, to jest dość ekologicznym paliwem. Dodatkowo jest produktem ubocznym procesu rafinacji ropy naftowej, dlatego też jego produkcja nie jest kosztochłonna.

Podczas spalania propanu uwalniane są niewielkie ilości dwutlenku węgla, znacznie mniejsze niż w przypadku paliw stałych i ciekłych, a także woda, która bez przeszkód może zostać odprowadzona do kanalizacji. Dodatkowo gaz ten jest nietoksyczny i czysty chemicznie i nie zawiera żadnych domieszek.

Dlaczego warto używać propanu do ogrzewania domu?

Dostawca gazu w Galewicach oferuje swoim klientom czysty propan wykorzystywany do ogrzewania domu, ale i podgrzewania wody użytkowej. Gaz ten cechuje się w tej kwestii znacznie lepszymi właściwościami niż mieszanka propan-butanu. Wynikają one przede wszystkim z temperatury wrzenia powyżej której gaz w fazie płynnej przechodzi stan gazowy.

W przypadku propanu wynosi ona -42 stopnie, a butanu jedynie -2. Fakt ten jest istotny ze względu na to, że zazwyczaj zbiornik gazu, z którego korzystają instalacje grzewcze, umieszczany jest na zewnątrz. Wykorzystując propan, nawet przy największych mrozach system będzie działał sprawnie.

Podsumowując, propan jest doskonałą alternatywą dla paliw gazowych i ciekłych. Charakteryzuje się nie tylko dobrą wartością opałową, ale jest też przyjazny dla środowiska i korzystny cenowo.