Pomoc drogowa A2 – jak szybko wezwać lawetę?

Awaria auta nie jest niczym przyjemnym. To stresująca sytuacja, zwłaszcza jeśli dojdzie do niej na autostradzie. Wówczas bardzo często tracimy głowę i nie wiemy, co dokładnie możemy zrobić. Kolizja czy awaria auta na autostradzie wymaga spokojnego i rozważnego podejścia. Szczególnie, gdy auto zepsuje się po zmroku czy podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Co zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, współpasażerom i innym podróżnym?

Awaria samochodu na autostradzie

Przede wszystkim musimy pamiętać, że na autostradzie zatrzymanie i postój pojazdu są zabronione. Można to zrobić jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. W przypadku awarii pojazdu na autostradzie, pojazd musi być jak najszybciej usunięty poza obszar jezdni, na prawe pobocze lub na pas awaryjny. Jeśli pojazd nie zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, wówczas nie musimy wzywać pomocy autostradowej i alarmować policji. Wówczas wystarczy wezwanie pomoc drogowa A2 w Łodzi.

W innym wypadku na autostradach co kilometr umieszczone są punkty SOS – żółte słupy wyposażone w telefon do pracownika obsługi autostrady. Należy pamiętać, by sprawdzić numer na słupkach, który informuje na jakim kilometrze autostrady się znajdujemy. Holowanie samochodu na autostradzie jest zabronione. Jeśli uszkodzenie auta nie pozwala na dalszą podróż, wówczas konieczne jest wezwanie lawety.

Stłuczka lub wypadek na autostradzie – co robić?

Jeśli dojdzie do stłuczki czy wypadku na autostradzie, należy postępować tak samo jak w przypadku awarii. Z tym, że tu jest konieczne wezwanie policji i poinformowanie pracownika autostrady o zagrożeniu, przy użyciu punktu SOS. W odległości 100 m należy ustawić trójkąt ostrzegawczy, a postój pojazdu na jezdni, należy sygnalizować światłami awaryjnymi. Jeżeli jest taka możliwość, uszkodzone auta powinny zostać jak najszybciej usunięte z jezdni na pas awaryjny. Czynności poza pojazdem należy wykonywać w kamizelce odblaskowej. Jeśli auto nie może samodzielnie się poruszać, wówczas konieczne jest autoholowanie A1.

Jeżeli w wyniku wypadku lub stłuczki są ranni, wówczas należy jak najszybciej udzielić im pierwszej pomocy i wezwać pomoc.