Montaż paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie. To od jego prawidłowego przeprowadzenia zależy poprawne działanie instalacji, a co za tym idzie – wykorzystanie jej maksymalnej wydajności. Na co więc należy zwrócić uwagę przystępując do montowania paneli w naszym domu? Podpowiadamy.
Na początku wybieramy firmę
Na początku drogi z montażem paneli fotowoltaicznych należy postawić na ich wysoką jakość. Tylko taka będzie w stanie zapewnić nam poprawne działanie instalacji, a co za tym idzie – spodziewany zwrot kosztów. Szacuje się, że może on nastąpić nawet już po 7 latach użytkowania paneli, ale jednak musi być spełnione kilka podstawowych kryteriów, aby właśnie tak się stało. Wśród nich jest wspominana jakość, jednak ta nie jest możliwa, jeśli nie znajdziemy dobrego producenta. Dobrego, czyli jakiego?
Dobry producent paneli fotowoltaicznych, takich jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-warszawa/ to taki, który wykorzystuje przy ich produkcji najnowsze rozwiązania technologiczne. Mowa o tym, aby w pełni można było powiedzieć o tym, że wyznacza ścieżki konkurencji. Pamiętajmy o tym, że branża fotowoltaiczna bardzo prężnie się rozwija, stąd też konieczne jest stawianie sobie nieustanie wysoko poprzeczki w kwestii proponowania danych modeli modułów.
Konieczne jest także to, aby producent umiał doradzić nam w kwestii wyboru paneli. Oznacza to, że musi on wziąć pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. W praktyce oznacza to, że każdy z nich ma inne – zupełnie inne ma ten, który jest w fazie budowania (pamiętajmy o uwzględnieniu paneli na etapie projektu), jak a inne ma taki, który jest już eksploatowany.
Nie bez znaczenia pozostaje także żywotność paneli, a te jeśli nie pozostają w dobrej jakości nie będą w stanie nam posłużyć przez wiele lat. Z założenia producenci dają nam gwarancję w przedziale od 10 do 25 lat, stąd też aby była ona zasadna nie można wybierać modeli przypadkowo.
Czytaj więcej: https://notorius.pl/jak-wybrac-najlepsze-panele-fotowoltaiczne/
Jak zamontować panele fotowoltaiczne?
Przede wszystkim na tym etapie musimy pamiętać o tym, że ma być on wykonany zgodnie ze sztuką. Oznacza to, że nie mogą go wykonywać przypadkowe osoby, a doświadczeni fachowcy. Nie bez znaczenia pozostaje także to, aby wykonać montaż także zgodnie z zaleceniami ich producenta. Kolejna kwestia, to używanie odpowiedniej jakości narzędzi i bezwzględne przestrzeganie tego, że panele są bardzo delikatne. Nie można po nich chodzić, ani też kłaść je zbyt mocno. Pamiętajmy o tym, że montaż paneli możliwy jest zarówno na dachu, jak i na gruncie oraz elewacji. Tutaj w pierwszym przypadku istotne jest to, aby stosować odpowiednie szyny, które będą wspierać konstrukcję. Montaż na gruncie, to posiadanie specjalnej konstrukcji wspierającej. Ważna jest także ekspozycja. Tutaj najbardziej optymalna jest południowa. Można także postawić na południowo-zachodnią, albo południowo-wschodnią, jeśli mamy pewność, że nie ma tam zacienienia. W przypadku montażu na elewacji w grę wchodzi jedynie południowa. Nie bez znaczenia pozostaje także kąt nachylenia dachu, także w przypadku takich paneli jak https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.
Aby panele mogły w pełni być przez nas wykorzystane należy także pamiętać o ich prawidłowej eksploatacji. Nie możemy dopuścić do tego, aby osadzał się na nich kurz, pył czy też aby porastały mchem. Takie działanie skutecznie sprawia, że ich wydajność spada, a przecież nie o to nam chodzi. Ma być jak najbardziej wydajnie.