W każdym systemie zasilania gazowego, czyli tak zwanym systemie LPG, znajduje się kilka podstawowych elementów, które składają się na niego i zapewniają jego niezawodność. Są to, przede wszystkim, sterownik, reduktor, wtryskiwacz gazu, zbiornik gazu i przełącznik paliwa. Każdy z nich należy okresowo kontrolować i w razie potrzeby naprawić lub wymienić. Nie warto z tym czekać, jeśli zauważymy jakiś problem.
Do czego potrzebny jest reduktor LPG?
Każdy reduktor LPG, w tym również i reduktor Shark, jest przede wszystkim odpowiedzialny za niezwykle istotną operację w procesie wtłaczania gazu do silnika samochodowego, jaką jest obniżenie jego ciśnienia z wysokiego na niskie. Ponadto reduktor w trakcie swojego działania musi ogrzać gaz ciepłem pochodzącym z chłodnicy silnika.
Dlaczego tak ważna jest jego okresowa kontrola? Ponieważ ma on ogromne znaczenie w kwestii osiągów samochodu zasilanego gazem i ekonomii jazdy. Jeśli jest z tym elementem coś nie tak, możemy odczuć podwyższone koszty korzystania z paliwa gazowego oraz utratę płynności jazdy.
Kiedy należy wymienić reduktor?
Wymiana reduktora LPG jest zawsze konieczna w przypadku, gdy zaobserwujemy jego zużycie oraz kiedy kontrola wykaże jakieś uszkodzenia. W takiej sytuacji szybka wymiana jest konieczna, jeśli chcemy, by system nadal działał równie sprawnie, co na początku. Trzeba pamiętać, że choć systemy LPG uważane są za bardzo niezawodne, to jednak każdy element w którymś momencie podlega zużyciu i osłabieniu.
Najważniejsza i najbardziej powszechna sytuacja, w której konieczna będzie wymiana reduktora, to ilość przejechanych kilometrów. Dokładna liczba zależy od tego, co powie konkretny producent instalacji LPG, ale zwykle jest to przedział między 50 000 a 100 000 kilometrów. Jeśli jednak nie przekroczymy tej liczby w ciągu 10 lat użytkowania samochodu, wtedy również należy wymienić reduktor.
Innymi powodami zmuszającymi do wymiany reduktora jest na przykład ulatnianie się gazu lub zaobserwowane nieprawidłowe ciśnienie w systemie. Każda taka usterka może zaważyć na prawidłowym działaniu systemu, więc nie warto ich ignorować.