Rozwój budownictwa przekłada się na rozrost struktur miejskich, co z kolei przyczynia się do redukcji terenów zielonych. Mariaż betonu, szkła i stali bywa jednak przytłaczający, dlatego mieszkańcy szukają sposobów, dzięki którym negatywny wpływ szarości zniwelują poprzez dodatek naturalnej zieleni. Rynek oferuje gotowe wyroby, dzięki którym efekt osiągany jest natychmiastowo. W czym tkwi sekret trawników z rolki?
Na początku było ziarno…
Chcąc założyć trawnik metodą tradycyjną, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o podłoże, czekać na właściwy moment, a następnie na wyznaczonym obszarze wykonać zasiew. Po kilku tygodniach rezultat poczynionych starań zacznie być zauważalny, lecz trzeba przyznać, że to dość czasochłonna procedura.
Jako alternatywę można wybrać trawniki rolowane, które powstają w ten sam sposób co murawy samodzielnie zasiane, choć o ich wzrost dbają profesjonaliści. Najpierw następuje selekcja ziaren. Idealne będą te dające darń silną i zwartą, a przede wszystkim przystosowaną do warunków atmosferycznych typowych dla danego kraju.
Zasianie stanowi wstępny etap, dalej trzeba doglądać wzrostu murawy, wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, dopóki nie powstanie zjawiskowy zielony dywan, którego uroku nie burzą żadne niepożądane rośliny.
Korzyści wynikające z obecności zieleni w mieście
Zieleń w pobliżu miejsca zamieszkania koi i pomaga się zrelaksować, stanowiąc pewien substytut większych przestrzeni wypełnionych naturą. Im więcej obszarów zielonych w mieście, tym mniej szkodliwych substancji w powietrzu, czyli jakość gazu dostającego się do płuc jest lepsza.
Trawniki przyjmują też wody opadowe, regulują mikroklimat, w czasie upałów zaś charakteryzują się niższą temperaturą niż zwarte powierzchnie. Jednakże kiedy brakuje na poziomie gruntu obszarów zielonych, opcją wartą rozważenia jest budowa zielonego dachu. Jest to to rozwiązanie o walorach ekologicznych, ale też niosące ze sobą szereg korzyści dla mieszkańców budynków wykończonych w ten sposób.