Czy chcesz wiedzieć wszystko o profesjonalnym laserowym cięciu stali? W tym tekście wyjaśnione zostanie, jak działa cięcie laserowe. Przedstawione zostaną również jego zalety w porównaniu z innymi, podobnymi technologiami. To dość skomplikowany proces, jednak niebywale przydatny.
Laserowe cięcie stali – na czym to polega?
Na czym właściwie polega cięcie laserem stali? Technologia cięcia laserowego to metoda obróbki materiałów z wykorzystaniem promieniowania laserowego. Metodę tę stosuje się, gdy produkt musi być wykonany szybko, z dużą precyzją i bez zniekształceń.
Laserowe cięcie stali odbywa się na maszynie laserowej, która wykorzystuje wiązkę lasera o dużej mocy do przecinania blach lub rur. Wiązka lasera działa jak niezwykle gorący nóż: przecina materiał, topiąc go i odparowując. Powierzchnia cięcia jest gładka i czysta.
Zalety laserowego cięcia stali
Cięcie laserem, podobnie jak cięcie plazmowe ma wiele zalet. Poniżej wymieniono niektóre z zalet tej technologii. Po pierwsze – wysoka precyzja, dzięki której cięcie następuje dokładnie w tym miejscu, w którym powinno.
Po drugie – szybkość wykonania prac. Oznacza to mniejszą liczbę ustawień i mniejszy nakład pracy potrzebny do wykonania części, co pozwala zaoszczędzić czas i obniżyć koszty.
Laserowe cięcie stali – co jeszcze warto wiedzieć?
Cięcie laserowe jest procesem, w którym materiał jest cięty za pomocą wiązki laserowej o wysokiej energii, która wytwarza bardzo wysoką temperaturę i ciśnienie wewnątrz materiału. W ten sposób w materiale powstają małe pęknięcia lub szczeliny, które sprawiają, że materiał łatwo rozpada się na dwie części.
Cięcie laserowe to szybki, wydajny i dokładny sposób cięcia stali, stali nierdzewnej i innych metali. Może być wykorzystywane do produkcji, napraw, a także do projektów artystycznych i prac rzemieślniczych. Zazwyczaj tę metodę stosuje się wymiennie z inną, jaką jest plazmowe cięcie blach.