Budując dom, zdecydowanie musimy brać pod uwagę to, że konieczne będzie wykonanie jego skutecznej izolacji, jak również wykonania fasady domu. Dzięki temu nasz dom będzie nie tylko estetyczny, ale również bardzo dobrze zabezpieczony przed stratami ciepła, mostkami termicznymi. Ocieplenie domu zmniejsza również zużycie energii, paliwa grzewczego, a tym samym nasze rachunki.
W sytuacji, gdy decydujemy się na to, że budujemy dom, powinniśmy przede wszystkim wybrać odpowiedni projekt. Kluczowe są również takie aspekty, jak sprawne finansowanie, zakup odpowiedniej jakości materiałów budowlanych, znalezienie specjalistów.
W pewnym momencie, gdy mamy już zrealizowany etap, jaki jest stan surowy zamknięty, nadchodzi konieczność wykonania izolacji domu, a także fasady. Dzięki tym dwóm elementom nasz dom stanie się o wiele bardziej funkcjonalny i tańszy w utrzymaniu. Dla niektórych osób sens wykonania izolacji, czy ocieplenia nie jest aż tak dużym, co jest dość istotnym błędem i może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie obiektu.
Czy ocieplenie domu jest istotne?
Tak. Jak najbardziej. Ocieplenie domu oraz wykonanie fasady mają ogromny wpływ na to, jak budynek funkcjonuje, jakie są codzienne koszty jego utrzymania, jak się prezentuje. Gdy nie wykonamy chociażby izolacji domu, musimy niestety liczyć się z poważnymi konsekwencjami, wśród których najpoważniejszym jest przenikanie wody przez przegrody, a to może doprowadzić do dość mocnego naruszenia elementów konstrukcyjnych.
Kolejna kwestia to brak możliwości zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu termicznego. W sytuacji, gdy nasz dom nie jest ocieplony, musimy liczyć się z bardzo dużymi stratami ciepła (przez ściany, okna, dach), problemem z nagrzaniem pomieszczeń, zużywaniem o wiele większej ilości paliwa grzewczego, niż miałoby to miejsce przy posiadaniu izolacji.
Biorąc pod uwagę obecne ceny węgla, ekogroszku, pelletu, oleju czy gazu ziemnego, a także prądu – większe zużycie może przyczynić się do znaczącego wzrostu rachunków.
Jaka powinna być izolacja domu?
Przede wszystkim ciągła, wykonana z odpowiedniej jakości materiałów termoizolacyjnych. Dzięki temu osiągniemy odpowiedni efekt. Warto zwracać uwagę na:
– rodzaj materiału izolacyjnego,
– jego grubość oraz parametrów technicznych,
– paroprzepuszczalność materiału izolacyjnego,
– sposób aplikacji.
Dzięki temu, że izolacja będzie wykonana prawidłowo, w domu będzie ciepło, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne cele.